Lusterka samochodowe mają duży wpływ na bezpieczeństwo podróżowania

Corocznie przygotowywane statystyki pokazują w jak drastycznym tempie wzrasta liczba samochodów, które poruszają się po naszych drogach.

W obliczu takiego zjawiska, niezwykle ważnym problemem jest dbanie o bezpieczeństwo oraz korzystanie z ciągów komunikacyjnych przy uwzględnieniu zasad rozwagi i rozsądku. W kwestii bezpieczeństwa na drodze niezwykle ważne znaczenie mają elementy wyposażenia auta. Jednym z nich z całą pewnością są lusterka samochodowe.

Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu zostały tak skalibrowane, że wymagają od fabrycznego wyposażenia pojazdów osobowych co najmniej dwa lusterka boczne. Obowiązek ten nie został stworzony po to, aby uprzykrzyć życie producentom, czy kierowcom, a dla bezpieczeństwa naszego poruszania się po drogach. O ogromnym znaczeniu lusterek samochodowych z pewnością wie każda osoba, która posiada prawo jazdy. Jeżeli nie usłyszała o nim na kursie, to z pewnością przekonała się w praktyce.

Pierwszą, modelową sytuacją, w której lusterka samochodowe ułatwiają zadanie kierowcy jest jazda drogą wielopasmową. Prędzej lub później z pewnością okaże się, że będziemy musli zmienić pas jazdy. Zanim wykonamy jakikolwiek ruch kierownicą, bezwzględnie musimy spojrzeć na chwilę w któreś z lusterek. Dzięki temu upewnimy się, że nasz manewr nie spowoduje żadnego zagrożenia na drodze. Teraz, jeżeli lusterka samochodowego by nie było, manewr należałoby poprzedzić obrotem głowy lub innym sposobem skontrolowania otaczającej nas sytuacji. Nie da się ukryć, że ten sposób byłby niekomfortowy i sam w sobie mógłby powodować zagrożenie.

Kolejnym przykładem na zastosowanie lusterek samochodowych jest poruszanie się po parkingu. Dzięki nim nie tylko o wiele łatwiej będzie manewrować między zaparkowanymi pojazdami, ale także niezwykle proste okazuje się wyjechanie w nawet najbardziej ciasne miejsce postojowe. Jeżeli chodzi o aspekty techniczne, to ułatwieniem są oczywiście cykliczne i często powtarzane spojrzenia raz w jedno lusterko, raz w drugie. W ten sposób wprawnie ocenimy odległość od pojazdów obok.